Neljapäeval, 6. juunil 2024 toimunud pidulikul tseremoonial nimetati Eesti aukonsuliks Monaco Vürstiriigis ettevõtja ja investor Roberto de Silvestri, kes tegutseb aktiivselt ka Eesti kinnisvara- ja finantsvaldkonnas.

Roberto de Silvestri sõnul näeb ta oma peamise ülesandena kahe riigi vaheliste suhete tugevdamist, inimeste abistamist konsulaarteenuste korraldamisel ning Eesti ja Monaco ettevõtete vahel ärikontaktide loomist.

„Monaco on küll maailma üks väikseimaid riike, kus püsivalt elab vaid ligi 40 000 inimest, kuid Monaco ettevõtjate panus investoritena Eesti majandusse on tõenäoliselt per capita maailma suurim. Viimastel aastatel on ka suurenenud Monacos elav eestlaste kogukond. Samuti on Monaco Eesti turistidele järjest populaarsem sihtkoht seoses heade lennuühendustega Prantsuse Rivierasse,“ selgitas de Silvestri.

„Aukonsulite roll on Eesti jaoks olulise tähtsusega. Aukonsul loob kahe riigi vahelisi äri- ja kultuurisidemeid ning tugevdab kogukondi,“ rõhutas Eesti suursaadik Prantsusmaal ja Monacos Lembit Uibo. Võimalusi Monaco ja Eesti kahepoolsete suhete edendamiseks on suursaadiku sõnul palju. „Roberto de Silvestri on selleks õige inimene oma ainulaadse kogemuse ja põhjalike teadmistega mõlema riigi kohta,“ kinnitas suursaadik Lembit Uibo.

Pidulik aukonsuli ametisse nimetamine Monacos

Monaco maailmakuulsa Monte Carlo kasiino esisel väljakul neljapäeva, 6. juuni 2024 õhtul toimunud pidulikust aukonsuli ametisse nimetamisest võttis osa üle 200 külalise, nende seas olid mõlema riigi esindajad, ettevõtjad ja teised aktiivsed kodanikud.

Eesti riiki esindasid välisministeeriumi välismajanduse ja arengukoostööküsimuste asekantsler Mariin Ratnik ja Eesti Suursaadik Prantsusmaal Lembit Uibo. Monaco Vürstiriigi esindajate hulka kuulusid prints Albert II kabineti nõunik Julie Donati, Monaco aukonsulite ühingu president Marc Lecourt, Monaco diplomaatiliste ja konsulaarsuhete direktor Marie-Catherine Ravéra-Caruso, Monaco aukonsulite ühingu sekretär kolonel Thierry Jouan ning teised kõrged esindajad ja aukonsulid.

Vaata ka fotosid Eesti aukonsuli pidulikust ametisse nimetamisest!

Fotode autor: Sebastien Darrasse

Eesti ja Monaco suhete edendamise suur potensiaal

Roberto de Silvestri näeb Eesti ja Monaco suhete edendamises suurt potentsiaali mõlema riigi jaoks. „Eesti on sarnaselt Monacole samuti väike riik, kuid absoluutne liider Euroopas digivaldkonnas. Eesti saab näidata Monacole, kuidas erinevaid riigiteenuseid, näiteks tervishoiusüsteemi, digitaliseerida. Monaco on aga kodupaigaks paljudele maailma juhtivatele investoritele ja seeläbi Eestile oluline majanduspartner välisinvesteeringute kaasamisel. Tänases geopoliitilises olukorras on eriti oluline ka tihendada diplomaatilisi sidemeid ja jagada informatsiooni Baltimaade piirkonnas toimuvast. Eestit tuleb teha nähtavamaks,“ rõhutas aukonsul Roberto de Silvestri. 

Alates 1995. aastast Monacos elav ja 1998. aastal esmakordselt Eestit külastanud Roberto de Silvestri tegutseb Eestis ettevõtja, investori ja investeeringute vahendajana alates 2002. aastast. Tema asutatud kinnisvaraettevõtte Colonna kaudu on viimastel aastatel investeeritud Balti kinnisvaraturule umbes 400 miljonit eurot, milles suur osa pärineb Monaco investoritelt. Roberto de Silvestri on ka rahvusvaheliselt eduka Eesti finantsasutuse Inbank üks omanikest ja esimestest investoritest. 

Lisaks on Roberto de Silvestri tegev heategevuses. 2018. aastal asutas ta Colonna Heategevusfondi, mille toetuste abil on Pelgulinna ja Ida-Tallinna Keskhaigla sünnitusmajad ning mitmete maakondlike haiglate arstid suutnud aastate jooksul ellu aidata ja abi anda sadadele lastele.  

Aukonsulite roll

Eesti Vabariigi ligi paarsada aukonsulit mängivad olulist rolli Eesti huvide esindamisel maailmas. Aukonsulite näol on tegemist asukohariigi lugupeetud ja kõrgel ühiskondlikul positsioonil olevate isikutega, kes aitavad jõuda Eesti riigil maailma kaugemate nurkadeni. Nende peamisteks ülesanneteks on konsulaarteenuste ja konsulaarabi osutamine Eesti kodanikele välismaal ning majandussuhete edendamine, luues Eesti ettevõtjatele vajalikke kontakte. Aukonsul ei saa oma ülesannete täitmise eest Eesti riigilt töötasu. 

Eesti aukonsulaat Monaco Vürstiriigis avati 2005. aastal. Eesti aukonsul Monacos oli aastatel 2005-2024 krahv Mauno Serra. Roberto de Silvestri on teine Eesti aukonsul Monacos. Monaco aukonsulaat töötab aadressil Château Perigord 1 98000 Monaco. 

Vahemere ääres Prantsuse Rivieral asuv Monaco Vürstiriik on pindalalt Vatikani järel maailma teiseks väikseim linnriik, kus umbes 2 ruutkilomeetri suurusel alal elab umbes 40 000 inimest, mis teeb sellest kõige tihedamini asustatud riigi maailmas. Monacos kehtib konstitutsiooniline monarhia ja riigipea on vürst Albert II. Vürstil ja riigiministril on täidesaatev võim. Eesti ja Monaco sõlmisid diplomaatilised suhted 7. veebruaril 2008. 

Vürst Albert II on külastanud Eestit kolm korda: veebruaris 2008 ja juunis 2011, lisaks on Albert kroonprintsina külastanud Eestit sügisel 2002 seoses Monaco jalgpallivõistkonna osalemisega Tallinnas Tähtede mängul.