Colonna ühineb 2023. aasta digikoristusega, mille eesmärk on korrastada oma digielu ja astuda sedasi väikeste, kuid tulemuslike sammudega keskkonnasäästlikuma ettevõtluse poole.
Nii nagu meid ümbritsevas keskkonnas, on ka digimaailmas palju prügi, arvutites ebavajalikud failid, postkastis vanad e-kirjad, korduvad pildid, ebaõnnestunud videod, rakendused ning programmid, mida enam ei kasutata ja palju muud.
Aja jookusl kogunevad, kuhjuvad ja vananevad andmed ka ettevõtete töös. See digitaalne prügi kulutab aga energiat, koormab seadmeid ja hõivab salvestusruumi. Sellel aastal otsustas ka Colonna ühineda digikoristusega. Nii anname panuse keskkonnahoidu, korrastame digitaalset tööruumi ja ennetame turvariske.
Taustast
Digikoristuspäevi on Eestis Telia eestvedamisel peetud juba aastast 2019. Eelmine aasta võttis sellest osa rekordiliselt 380 ettevõtet ja üle 20 000 eraisiku. Selle aasta digikoristuspäev on järjekorras juba seitsmes ja leiab aset 27.01.2022. Lähemalt saab sellest lugeda siit.
Ülemaailmne digikoristuspäev toimub aga 18. märtsil ja see on osa World Cleanup Day liikumisest, mis ju sai alguse 2008. aastal Eestist! Ülemaailmsest digikoristuspäevast saab lähemalt ludega siit.
Miks me hoolime või kuidas see meid puudutab?
- Digitaalset jalajälge vähendades väheneb ka ettevõtte ning iga inimese enda mõju keskkonnale – võib kõlada klišeena, aga nii see siiski on.
- Liiga palju andmeid, dokumente, valesid ja vanu faile mõjutab töö efektiivsust ja töötaja rahulolu.
- Digitaalne prügi on kallis – iga minut saadetakse 240 miljon emaili, 20% nendest ei avata kunagi! Kõiki neid ebavajalikke faile hoitakse serverites, mille lõppkasutaja lõpuks kinni maksab.
- Google kasutab iga päev 15,616 MWh energiat, seda on näiteks rohkem kui Hoover tamm suudab toota ja sellega saaks katta terve 1 miljoni elanikuga riigi ühe päevase elektrivajaduse!
- Internet ja sellega seotud seadmed toodavad 4% kogu maailmas tekkivast kasvuhoonegaaside heitkogusest. Ennustuste kohaselt kahekordistub see arv juba 2025. aastaks. Seega aitab kasutuna seisva digisisu kustutamine otseselt vähendada CO2 jalajälge ja hoida meie keskkonda.
Colonna liitub mõlema ametliku digikoristuspäevaga ning lisaks sellele pühendab terve 2023 aasta esimese kvartali digiprügi vähendamisele. Koristuse käigus võetakse muuhulgas fookusesse meilboxide ja pilves olevate andmete puhastus, kogutakse kokku ja utiliseeritakse vanu seadmeid ning puhastatakse erinevaid seadmeid mittevajalikust andmemahust.
Soovid ka digikoristuses osa võtta, aga ei tea kuidas alustada?
Allpool oleme loetlenud paar ideed, mida saab igaüks rakendada, et anda ka endapoolne väike panus digiprügist vabanemiseks.
- Nutitelefoni korrastus
- Mitte kasutuses olevate rakenduste kustutamine
- Vanade kontode ja ligipääsude eemaldamine (turvalisus!!!)
- Piltide ja videote sorteerimine ja kustutamine
- Arvuti korrastus
- Duplikaat- ja vanade failide kustutamine
- Mittevajalike programmide maha installimine
- Piltide ja videote sorteerimine ja kustutamine
- Andmete süstematiseerimine kaustadesse, arhiveerimine jms.
- Postkasti korrastus
- Vanade kirjade kustutamine
- Postkasti mahu vähendamine kustutades suuremahulisi kirju
- Mittevajalikest uudiskirjadest loobumine
- Sarnase sisuga kirjade kustutamine
- Vanade seadmete utiliseerimine
- Väikeseadmed ja juhtmed – korja vanad telefonid, laadijad, mälupulgad, arvutid jms kokku ning vii Telia digikoristuspäeval lähimasse Telia esindusse, kus need tasuta vastu võetakse.
- Suuremad tehnikaseadmed – kasutult seisvad printerid ja muu suurema tehnika saab kas annetada või viia jäätmejaama, olenevalt selle seisukorrast.